Španělsko

Proces koupě nemovitosti

Mohou si občané ČR koupit nemovitost
ve Španělsku?

Koupě rekreačního domova se může zdát složitější než dříve. Díky tomu, že je Španělsko velmi vstřícná země k zahraničním investorům, jsou možnosti běžných omylů při koupi domova značně omezené. Pravidla pro koupi nemovitosti ve Španělsku pro cizince jsou poměrně jednoduchá.

Před koupí budete potřebovat daňové identifikační číslo NIE, které lze získat návštěvou policejní stanice s pasem přímo ve Španělsku, nebo velvyslanectví Španělska v Praze. Pro občany Španělska nebo EU jde o jednodenní záležitost. Je také třeba si založit španělský bankovní účet.

Španělsko zároveň nabízí program tzv. zlatých víz pro zahraniční vlastníky nemovitostí. V rámci tohoto programu, při investici nad 500 000 liber (15 milionu korun) do španělských nemovitostí, je snadno možné získat pobytové vízum.

V první polovině roku 2019 Španělsko schválilo 848 zlatých víz, přičemž většinu úspěšných žadatelů tvořili čínští (272) a ruští (187) investoři. Celkově to znamenalo, že od spuštění programu v roce 2013 získalo zlaté vízum 4 941 osob.

Jak postupovat při koupi nemovitosti
ve Španělsku?

Proces koupě nemovitostí ve Španělsku obvykle probíhá následovně. Nejprve kupující učiní nabídku. Pokud je tato nabídka přijata, podepíšou kupující a prodávající smlouvu o smlouvě budoucí (contrato privado de compravento) a kupující zaplatí zálohu, obvykle 5-10 % z kupní ceny. 

Poté si kupující dle potřeby sjedná hypotéku, kterou by měl již mít předem projednanou s jejím poskytovatelem. 

Kupní smlouva (escritura de compravento) se podepisuje zpravidla u notáře. Návazně na to se stává splatnou celá kupní cena, daně a další případné náklady. Změna majitele nemovitosti v katastru nemovitostí je zapsána ve lhůtě 1-2 měsíců.

Koupě novostavby ve Španělsku

Nejčastější podvody s nemovitostmi ve Španělsku se týkají, stejně jako jinde,  nedokončených nebo rozestavěných staveb. Z toho důvodu je na místě velká obezřetnost. Minimálně byste měli: