Granada

Země horkého léta i zimních zasněžených hor

Granada je město i provincie ve španělské Andalusii. Může se pochlubit skvělým jídlem a architekturou, které si zachovaly silný maurský vliv. Klima a počasí v Granadě se oproti přímořským regionům trochu liší. Je zde nízká vlhkost vzduchu, takže téměř každý den nabízí příležitost pohodlné procházce, avšak cesta ke Středozemnímu moři zabere pouhou hodinu. Průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 15 °C, zimy jsou zde chladnější, ale léta zůstávají suchá a horká. 

Největší vliv na atmosféru města Granada má více jak 500 let stará univerzita, která kromě všudypřítomného ducha vzdělávání, přivedla do města širokou škálu všech národností, ale i generací. Různorodé kultury jsou tu vítány. Lidé se zde setkávají neustále, aktivně od pěší turistiky přes cyklistiku až po rozvoj španělského jazyka u vína a tapas. Ať už jde o místní obyvatele, emigranty nebo studenty, Granada klade důraz na komunitu nade vše. Skvělá životní úroveň je zde doplněna nízkou kriminalitou a malými životními náklady, kterým svědčí odklon od drahých přímořských letovisek. 

Město Granada se nachází na úpatí pohoří Sierra Nevada, které je domovem lyžařské stanice Sierra Nevada. Díky tomu je Granada skvělou volbou pro ty, kteří se zajímají o venkovní sporty od plachtění a plavání až po lyžování. Provincie je obklopena jemně zvlněným podhůřím, horskými potoky a otevřenými pláněmi plnými oliv a ovocných stromů a je rájem pro pěší turisty. Malé vesnice v údolích píší zdejší historii více jak 5 000 let. K Mt. Mulhacen, nejvyšší hoře kontinentálního Španělska a nejvyšší nealpské oblasti v kontinentální Evropě, je to z Granady blíž než k pobřeží. Za výletem lákají i legendy o maurském zlatě ukrytém v místních tajných jeskyních.

Infrastruktura zdejších měst i regionu má snadný, pravidelný a dostupný tranzitní systém. Autobusy jsou vhodné pro přestup z vnitřních městských linek na regionální linky. Kromě promyšleného autobusového spojení na poloostrově, má Granada i mezinárodní letiště.

Mezi další zajímavá města regionu patří například Pampaneira, které je skvělou alternativou pro žití, pokud chcete skutečně autentický španělský domov. Místo je proslulé bílými domy s plochou střechou a tradiční keramikou a textilem. Pro aktivnější povahy je skvělým místem menší město Nivar v pohoří Sierra Nevada, jež je známé pro své paraglidingové zařízení a turistické trasy. K relaxaci naopak vybízí město Alhama, v němž se nachází termální prameny, které se využívají již od římské okupace. Město sídlí v přírodním parku Alhama a je domovem různých archeologických nalezišť. Guadix je zhruba 45 minut jízdy od města Granada a je jednou z nejstarších osad ve Španělsku. Stejně jako Granada se může pochlubit zjevným arabským dědictvím, ale také má spoustu renesančních a barokních budov. Spolu s velkými budovami je ve městě spousta outdoorových aktivit, včetně kanoistiky a pěší turistiky.