Financování nákupu zahraniční nemovitosti

Česká versus zahraniční banka

Cestu nejmenšího odporu představuje žádost o hypotéku na nákup nemovitosti v zahraničí u tuzemské banky. S jistotou však narazíte na omezený počet produktů. Nicméně nikdy není na škodu mít dostatek informací. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným, ale současně odvážným. Pustíte-li se do rešerše na zahraničním bankovním trhu, zjistíte, že řada místních i mezinárodních bank bude schopna uspokojit Vaše nároky. Jaké jsou aktuální možnosti?

Klasická hypotéka v České republice

V praxi se hypotéka na nákup nemovitosti v zahraniční tváří jako běžný hypoteční úvěr poskytovaný za stejným účelem pouze s tím rozdílem, že Vaše nemovitost je situovaná mimo Českou republiku. Zpravidla to nemění nic ani na výši úroku, avšak podmínky jsou trochu odlišné. 

Začnete-li s hledáním instituce, která tuto službu nabízí, zjistíte, že jich zdaleka není tolik, jak jste možná předpokládali. Dobře hledejte a vybírejte.

V další fázi je potřeba počítat s faktem, že ručit lze pouze nemovitostí v České republice. Není však nutné být jejím majitelem. Postačí Vám tak jeho ověřený souhlas, že je ochoten Vám svou nemovitostí ručit.

Svůj čas si ušetříte, pokud máte v úmyslu stavět. Tato forma hypotéky se zpravidla poskytuje na nemovitosti, které již stojí anebo jsou ve výstavbě. 

Zásadní výhodou této varianty jsou jasné a srozumitelné podmínky. Odpadá rovněž nutnost seznamovat se s cizími zákony a nařízeními. Další nezanedbatelnou výhodou je dobrý úrok, delší doba splácení a celkově vyšší půjčka. Lépe si tak přizpůsobíte výši splátek. Stačí mít jen dostatečnou bonitu a splnit ostatní obvyklé podmínky pro získání půjčky na bydlení.

Americká hypotéka

Dalším řešením se nabízí neúčelová neboli Americká hypotéka. Počet bankovních institucí nabízejících tuto formu hypotéky je vyšší než v předešlém případě. Díky neúčelovosti, tedy možnosti použít ji na cokoliv, se totiž těší nebývalému zájmu ze stran klientů.

Opět jako v předešlém případě budete ručit nemovitostí, zpravidla však pouze tou, která se nachází v České republice. 

Obecně lze říct, že výše půjčky bývá nižší, než je tomu u klasické hypotéky a úroky vyšší. Současně nelze splátky rozložit do tak dlouhé doby splácení, musíte tedy počítat s vyššími měsíčními výdaji.

Hypotéka v zahraničí

Poslední možností je zažádat si o hypotéku v zemi, kde plánujete nemovitost zakoupit. Bezespornou výhodou je, že vše vyřešíte na jednom místě, a navíc ručíte nemovitostí, kterou právě pořizujete.