Španělsko

Cestování do Španělska & po Španělsku

Letecky do Španělska

Nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší variantou je letecká doprava. V hlavní turistické sezoně (od června do září/října včetně svátků) jsou ceny letenek sice vyšší, na druhou stranu je větší výběr jak letů tak i cen, a to díky nabídce linek od nízkonákladových dopravců. Do větších měst, jako jsou Málaga, Barcelona nebo Madrid se zpravidla dostanete celoročně přímým leteckým spojením, avšak v rámci České republiky pouze z hlavního města Prahy. Níže Vám nabízíme základní přehled letů od různých leteckých společností a jejich frekvenci.

Smartwings

Brno – Tenerife (pouze v sezóně)

Praha – Alicante, Almería, Valencie (pouze v sezóně)

Praha – Barcelona, Tenerife, Málaga, Mallorca, Kanárské ostrovy (celoročně)

Bratislava – Mallorca (pouze v sezóně)

více na: www.smartwings.com 

Ryanair

Pardubice – Alicante (celoročně) 

Praha – Barcelona, Madrid (celoročně)

Praha – Mallorca (pouze v sezóně)

Krakov – Alicante, Barcelona, Kanárské ostrovy, Madrid, Málaga, Seville, Valencie (celoročně)

Krakov – Mallorca (pouze v sezóně)

Vídeň – Málaga, Alicante, Valencie (celoročně)

více na: www.ryanair.com 

Vueling

Praha – Alicante, Almería, Madrid, Barcelona, Málaga (celoročně, mimo destinací Madrid a Barcelona Vás čeká 1 přestup, a to právě v Barceloně)

více na: www.vueling.com 

Czech Airlines

Praha – Almeria, Madrid, Valencie, Mallorca (pouze v sezóně)

Praha – Málaga, Kanárské ostrovy (celoročně)

více na: www.czechairlines.com

British Airways

Praha/Vídeň – Gibraltar (celoročně, zpravidla s 1 přestupem)

více na: www.britishairways.com 

Iberia – španělské aerolinky 

Vídeň – Málaga, Alicante, Valencie (celoročně s 1 přestupem)

více na: www.iberia.com 

Cestujete-li letadlem a na letiště ve Španělsku se z místa bydliště dopravujete vlastním automobilem, pak pravděpodobně  řešíte otázku, kde na delší dobu a zároveň bezpečně svůj automobil zaparkujete. Jak mezinárodní letiště Málaga, tak i Alicante nabízí zvýhodněný dlouhodobý pronájem. Více informací i možnost zakoupení naleznete zde: parkování Málaga, parkování Alicante.

Autobusem do Španělska

Tato forma dopravy je poněkud zdlouhavější, zato cenově přijatelnější. Cesta autobusem trvá několik desítek hodin a přímým spojem se zpravidla dostanete do hlavních turistických destinací, jako jsou Madrid nebo Barcelona. Tyto trasy nabízí společnost www.flixbus.cz s nástupními místy v Praze či Plzni. V případě, že míříte jižněji, například do Alicante, připravte se na vícero přestupů, v Německu, Francii i samotném Španělsku.

Vlakem do Španělska

I tato varianta je možná, avšak není ani časově ani cenově příliš výhodná. Při cestě například do Barcelony strávíte na cestách déle, než jeden den, budete putovat přes Německo, švýcarskou Ženevu a Francii. Mezi jednotlivými zastávkami jsou prodlevy a cena se liší v závislosti na třídě. Ti, kteří se však rádi a nerušeně kochají krajinou, budou jistě nadšení. Míjet vlakem hory, vinice, pastviny, jezera a pobřeží je na druhou stranu pestré a krásné.

Automobilem do Španělska

Ani tato cesta není z nejkratších. Jistou výhodou ale je, že sami rozhodujete o tom, kudy pojedete a můžete si tak po cestě udělat i zastávky s přespáním na zajímavých místech. Další benefit je ten, že na španělském pobřeží budete plně mobilní a nebudete muset platit za pronájem automobilu. 

Severní oblast Španělska je v dojezdové vzdálenosti zhruba 15 hodin v případě města Barcelona a 20 hodin při cestě do Madridu. Za předpokladu, že neděláte větší přestávky. Nicméně dobrou zprávou je, že téměř celý úsek vede po dálnici. Na této trase se připravte na platbu mýtného ve Francii i ve Španělsku. Německé dálnice zpoplatněné nejsou. Platba se odvíjí od délky ujetého úseku a kategorie vozidla. Ve Španělsku je pak navíc zpoplatněn průjezd i některých tunelů. Na mýtných branách lze platit jak hotově tak kartou.

Vnitrostátní doprava ve Španělsku

Jak bylo zmíněno výše, při nákupu nemovitosti je vhodné zmapovat si předem možnosti dopravy. Volíte-li cestu autem, pak jsou pro Vás následující řádky čistě informativní a můžete je směle přeskočit. Volíte-li cestu letadlem, vězte, že ne každé letiště nabízí spoje mimo turistickou sezónu, ne v každé provincii se nachází mezinárodní letiště a Vám pak nezbude, než se ke své nemovitosti dopravit kombinovaným způsobem. Ať už zapůjčeným automobilem, vlakem nebo autobusem. Dobrou zprávou je, že ve Španělsku je funkční a hustá síť dálnic i rychlostních silnic, stejně jako železnic a na rozdíl od České republiky zde fungují vysokorychlostní vlaky.

Automobilem a autobusem

Zapůjčení automobilu na letišti je běžné a dostupné, pokud tuto možnost plánujete, můžete využít srovnávače cen www.rentalcars.com a zmapovat si nabídku.

Na autobus můžete nasednout taktéž přímo na letišti. Dopraví Vás jak do centra města, tak i do vzdálenějších měst. Pro více informací se můžete podívat přímo na stránky letišť Alicante či Málaga.

Ohledně dalších spojů, například i mezi menšími městy, může být pro mnohé překvapením, že ve Španělsku neexistuje celostátní autobusová doprava, ale pouze soukromé společnosti, které provozují linky po celé zemi. Mezi nejznámější a největší patří společnost Alsa, která vás dopraví prakticky do všech významných měst, navíc za velmi dobré ceny. Jízdenky doporučujeme nakupovat v předstihu přes internet. Nákupem na místě riskujete nedostatek volných míst nebo zbytečně navýšenou cenu. Veškeré informace o dopravě seženete na stránce www.alsa.com

Vlaková doprava

Tento druh dopravy bývá o něco dražší, o to však komfortnější. Hlavní postavení na španělské dráze má státní železniční společnost www.renfe.com. Pro základní orientaci je dobré rozlišovat vlaková spojení na krátké, střední a dlouhé vzdálenosti.

Do první skupiny vlaků patří tzv. cercanías, což jsou příměstské vlaky, které operují uvnitř měst a do vzdálenosti 100 km od největších španělských měst jako Madrid, Barcelona nebo Valencie. Většinou dosahují rychlosti mezi 50 km/h a 200 km/h v závislosti na frekvenci zastávek. V podstatě jsou součástí městské hromadné dopravy stejně jako metro a autobusy.

Druhou skupinu tvoří vlaky na střední vzdálenost, ty spojují jednotlivá města v rámci jednoho regionu. Patří sem regionální vlaky zvané regionales, které zastavují téměř v každé stanici na dané trase. Tato varianta je nejlevnější, ale zároveň časově nejdelší.

Poslední skupinou jsou vlaky na dlouhé vzdálenosti, kde se setkáme s nejdražší variantou vlakové dopravy v podobě vysokorychlostních vlaků, tzv. AVE (Alta Velocidad Española), které na některých tratích dosahují rychlosti až 300 km/h. Tyto vlaky současně zastavují na velkých mezinárodních letištích v Madridu, Barceloně, Malaze i Alicante. Jak spoje fungují mezi jednotlivými městy můžete vidět zde

Náročnější je spojení měst Alicante a Málaga, mezi nimiž vysokorychlostní vlak nejezdí. Nachází-li se Vaše nemovitost v provincie Almería nebo Murcía, pak se dále budete s největší pravděpodobností dopravovat autobusem, vlakem na kratší vzdálenosti nebo automobilem.

Závěrem bychom pouze doporučili lístky na vysokorychlostní vlak kupovat s předstihem online, lístky na vlak na krátké a střední vzdálenosti často zase zakoupíte pouze na přepážce na nádraží.

Máte dotaz? Rádi Vám poradíme.