Španělsko

Celkové náklady na nákup nemovitosti

Daně

Při koupi španělské nemovitosti záleží, jestli budete její první majitel, či nikoliv. V případě nové nemovitosti je nutno uhradit daň z pridané hodnoty (IVA) ve výši 10 % kupní ceny a tzv. kolkovné (AJD) ve výši 1,5 % kupní ceny.

V případě, že nejste prvními majiteli, je nezbytné uhradit daň z převodu (ITP), jejíž výše se mění v závislosti na oblasti, ve které je nemovitost postavena. Může dosahovat hodnoty 4 – 11 % kupní ceny nemovitosti.

Poplatky

Další náklady spojené s koupí nemovitosti se mohou vyšplhat až do výše 4,5 % kupní ceny. Zahrňují poplatky za notářské a advokátní služby, bankové výdaje, poplatky spojené s případným úvěrem i s převodem vlastnictví v katastru nemovitostí.

Notář

Notářský poplatek pokrývá přípravy smluv zakládajících nárok na nemovitost (Escritura) a ověření pravosti podpisů. Výše poplatku pro notáře se odvíjí od ceny nemovitosti a složitosti dokumentů. Pohybuje se v rozmezí 0,5 – 1,0 % kupní ceny.

Katastr nemovitostí

Po dokončení koupě je nový majitel zapsán do katastru nemovitostí jako vlastník. Poplatek za tento zápis se pohybuje v rozmezí 0,5 – 1,0 % kupní ceny.

Advokát

Při koupi každé nemovitosti doporučujeme využít služeb advokáta. Dohodnout byste se s ním měli ještě před tím, než zaplatíte zálohu nebo podepíšete jakýkoliv dokument spojený s nemovitostí. Advokát vyřídí identifikační číslo N.I.E. a bude zájemce reprezentovat před notářem a na příslušných úřadech. Zaplatíte mu kolem 1 % kupní ceny. Obdobnou úlohu může také plnit tzv. „Gestoría”, tedy agentura, která vyřídí vše potřebné.

Banka

V případě, že posíláte peníze do Španělska z bankovního účtu z Česka, je pravděpodobné, že si banka bude účtovat poplatek. Především v případě, že převádíte peníze z korun na eura. Banka si taktéž může účtovat poplatek za vydání bankovní směnky, která se použije na zaplacení ceny nemovitosti po podpisu smluv u notáře.

Hypotéka

V případě, že koupi nemovitosti zvažujete hradit úvěrem, je nutno počítat s poplatkem za odhad ceny nemovitosti kolem 500 – 800 €. Banka si dále může účtovat administrativní poplatky v závislosti na typu hypotéky a půjčené sumě. Obecně lze očekávat poplatky ve výši 1 % půjčky.

Máte dotaz. Rádi Vám poradíme.